Share |

3η Διεθνής Συνάντηση Αρχαίου Δράματος

Ημερομηνίες Event: Τετ, 24/08/2011 - Κυρ, 28/08/2011

Η 3η Διεθνής Συνάντηση Αρχαίου Δράματος με θέμα «Εκδίκηση», υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του Θεόδωρου Τερζόπουλου, πραγματοποιείται από 24 έως 28 Αυγούστου 2011 στη Σικυώνα (Κιάτο) σε συνεργασία του Δήμου Σικυωνίων και του Θεάτρου Άττις.

 

 

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Τετάρτη 24 Αυγούστου

ΕΝΑΡΞΗ

18:30 Αποθήκες ΑΣΟ-Αύλιος Χώρος

Προσφώνηση

Σπύρος Σταματόπουλος Δήμαρχος Σικυωνίων

Πέτρος Τατούλης Περιφερειάρχης

Άγγελος Παπαγγελόπουλος Περιφερειακός Σύμβουλος

Θεόδωρος Τερζόπουλος Σκηνοθέτης, Καλλιτεχνικός Διευθυντής της Συνάντησης.

19:00 Αποθήκες ΑΣΟ-1, 2, 3

ESPERIA

Γλυπτική Εγκατάσταση

Καλλιόπη Λεμού (Αγγλία)

Επιμέλεια Έκθεσης: Μαρία Μαραγκού

Σκηνοθεσία-Διδασκαλία: Θεόδωρος Τερζόπουλος

Μουσική: Παναγιώτης Βελιανίτης

Φωτισμοί: Θεόδωρος Τερζόπουλος- Κώστας Μπεθάνης

Ερμηνεύουν: Σοφία Χιλλ Lamentia

Σοφία Μιχοπούλου Eterna

Ανέζα Παπαδοπούλου Esperia

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

20:15

Κέντρο Υγείας Κιάτου

ΣΙΚΥΩΝΙΑ ΣΚΗΝΗ

Γιάννη Ρίτσου

ΑΙΑΣ

Σκηνοθεσία: Γιώργος Καρβουντζής

Σκηνικά-Κοστούμια: Άγγελος Παπαδημητρίου

Ερμηνεύουν: Τάκης Αθανασόπουλος

Ιωάννα Γκόλια

Άγγελος Αποστόλου

Πέμπτη 25 Αυγούστου

Αποθήκες ΑΣΟ-4

ΣΥΜΠΟΣΙΟ: Εκδίκηση

Πρόεδρος: Μάριος Ποντίκας

10:00-10:40 Lamentia-Eterna-Esperia:

Μια συζήτηση για τα όρια Θεάτρου και Εικαστικών.

Καλλιόπη Λεμού

Μαρία Μαραγκού

Θεόδωρος Τερζόπουλος

Παναγιώτης Βελιανίτης

Ανέζα Παπαδοπούλου

Σοφία Μιχοπούλου

Σοφία Χιλλ

10:40- 11:00 Συζήτηση με το κοινό

11:00-11:20 Αίας

Συζήτηση με τον Γιώργο Καρβουντζή και τον Τάκη Αθανασόπουλο.

11:20- 11:40 Πηνελόπη Χατζηδημητρίου

Διδάκτωρ Θεατρολογίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Εκδικητικές φωνές και σώματα: από την Ιλιάδα στην Ομηριάδα.

11:40-12:00 Φράνκ Ράντατζ (Γερμανία)

Συγγραφέας, Θεατρολόγος, Αρχισυντάκτης του Γερμανικού περιοδικού Theater Der Zeit.

Η υπέρβαση της εκδίκησης. Όμηρος και Heiner Muller, μια διαφορά.

12:00-12:20 Δημήτρης Τσατσούλης

Αναπληρωτής Καθηγητής Σημειωτικής του Θεάτρου, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πατρών-Κριτικός Θεάτρου.

Τόποι, δρώντα εκδίκησης

12:20-12:40 Συζήτηση με το κοινό

12:40-12:50 Διάλειμμα, καφές.

ΑΝΑΛΟΓΙΟ

12:50- 13:05

Ετέλ Αντνάν (Γαλλία) Ποιήτρια, Ζωγράφος, Συγγραφέας

Ανεκτικότητα

Πρώτη Παρουσίαση

Ανάγνωση Σάββας Στρούμπος

13:05-13:20 Συζήτηση με την Ετέλ Αντνάν

13:20-13:30 Σπύρος Σταματόπουλος, Δήμαρχος Σικυωνίων

Εγκώμιον

Ο Δήμος Σικυωνίων τιμά την Ετέλ Αντνάν

13:20-14:10

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΕΘΟΔΟΥ (Ανοιχτό Εργαστήρι)

Η Βιομηχανική Μέθοδος του Meyerhold

Αλεξέι Λεβίνσκι (Ρωσία) Ηθοποιός, Σκηνοθέτης, Δάσκαλος.

Meyerhold Center

WORKSHOP

(Κλειστό Εργαστήρι)

16:00-20:00

Πνευματικό Κέντρο Κιάτου

Γιαροσλάβ Φρέτ, Αλεξάντρα Κοτέτσκα, Τόμας Βιρζμπόφσκι (Πολωνία). Σκηνοθέτης, Διευθυντής του Ινστιτούτου Grotowski, Ιδρυτής και διευθυντής του θεάτρου ZAR

Μέσα στον ήχο

Grotowski Institute-ZAR Teatr

19:00 Αποθήκες ΑΣΟ-1, 2, 3

ESPERIA

Γλυπτική Εγκατάσταση

Καλλιόπη Λεμού

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

21:30

Αρχαιολογικό Μουσείο Σικυώνως

Αύλιος Χώρος

INTERNATIONAL DREAMSHOT COMPANY (Γερμανία)

Τζόναθαν Σέι

Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ

Σκηνοθεσία: Φράνκ Ράντατζ

Σκηνική Εγκατάσταση: Έντουαρντ Βινκελχόφερ

Ερμηνεύουν: Γκέτς Άργκους

Κλαούντια Μπούρκχαρτ

Παρασκευή 26 Αυγούστου

Αποθήκες ΑΣΟ-4

ΣΥΜΠΟΣΙΟ: Εκδίκηση

Πρόεδρος: Κώστας Αρβανιτάκης

10:00-10:20 Η Εκδίκηση του Αχιλλέα.

Συζήτηση με τον Φράνκ Ράντατζ, Γκέτς Άργκους και Κλαούντια Μπούρκχαρτ.

10:20-10:40 Γιώργος Σαμπατακάκης

Λέκτορας Θεατρολογίας στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ύπνος πόνος…Τα Φάσματα της εκδίκησης από την τραγωδία στο Θέατρο Νο.

10:40-11:00 Γκόνια Γιαρέμα (Καναδάς)

Καθηγήτρια Νευρογλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο του Μόντρεαλ. Μέλος της Βασιλικής Ακαδημίας -έδρα τεχνών και ανθρωπιστικών επιστημών.

Γλυκιά Εκδίκηση:Το γνωστικό και το νευρολογικό υπόβαθρο.

11:00-11:20 Ματίνα Καλτάκη

Θεατρολόγος, Κριτικός Θεάτρου, Δημοσιογράφος.

Εκδίκηση ή Τιμωρία: το αίσθημα δικαίου στο θέατρο

11:20-11:40 Κερέμ Καραμπογκά (Τουρκία)

Επίκουρος Καθηγητής Θεατρολογίας στο Πανεπιστήμιο της Κωνσταντινούπολης.

Η Εκδίκηση στο Θέατρο Άττις.

11:40-12:00

Συζήτηση με το κοινό

ΑΝΑΛΟΓΙΟ

11:00-12:20

Μάριος Ποντίκας

Χλιμίντρισμα

Πρώτη Παρουσίαση

Ανάγνωση Θανάσης Αλευράς

12:20-12:40

Συζήτηση με το κοινό

12:40-12:50 Διάλειμμα, καφές.

12:50-13:50

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΕΘΟΔΟΥ (Ανοιχτό Εργαστήρι)

Γιάροσλαβ Φρέτ, Αλεξάντρα Κοτέτσκα, Τόμας Βιρζμπόφσκι (Πολωνία). Σκηνοθέτης, Διευθυντής του Ινστιτούτου Grotowski, Ιδρυτής και διευθυντής του θεάτρου ZAR

Μέσα στον ήχο

Grotowski Institute-ZAR Teatr

WORKSHOP

(Κλειστό Εργαστήρι)

16:00-20:00

Πνευματικό Κέντρο Κιάτου

Τσέν Γκάνγκ (Κίνα) Καθηγητής της Κεντρικής Ακαδημίας Θεάτρου του Πεκίνου.

Ασκήσεις για τη φωνή και το σώμα με τη μέθοδο της παραδοσιακής όπερας του Πεκίνου.

Κεντρική Ακαδημία Θεάτρου του Πεκίνου

19:00 Αποθήκες ΑΣΟ-1, 2, 3

ESPERIA

Γλυπτική Εγκατάσταση

Καλλιόπη Λεμού

ΔΡΑΣΗ

20:00-21:30

Λιμάνι Κιάτου

Ιστορία ερχόμαστε! Κοίτα τον ουρανό: Η ποίηση της νεότερης γενιάς και η νέα πολιτική συνείδηση.

Πρώτη Παρουσίαση

Συντονισμός: Θωμάς Τσαλαπάτης

Διαβάζουν οι ποιητές: Γιάννης Στίγκας, Μιχάλης Παπαντωνόπουλος, Νικόλας Ευαντινός, Θοδωρής Ρακόπουλος, Γιώργος Πρεβεδουράκης, Ζήσης Αïναλής.

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

22:30

Βυζαντινή Εκκλησία Αγ. Νικολάου

Αρχαία Σικυών, Βασιλικό.

TEATRO STABILE DEL UMBRIA

Συνπαραγωγή: Teatro Brunello Cucinelli, Emilia Romagna Teatro, Θέατρο Άττις.

Κάρλο Μικελστέτερ

ΈΡΗΜΟΣ

(Ιταλία-Ελλάδα)

Διασκευή: Πάολο Μουζίο (Ιταλία)

Σκηνοθεσία: Θεόδωρος Τερζόπουλος.

Ερμηνεύουν: Πάολο Μουζίο, Θεόδωρος Τερζόπουλος.

Σάββατο 27 Αυγούστου

Αποθήκες ΑΣΟ-4

ΣΥΜΠΟΣΙΟ: Εκδίκηση

Πρόεδρος: Δημήτρης Τσατσούλης

10:00-10:30 Η Έρημος

Συζήτηση με τους Θεόδωρο Τερζόπουλο, Πάολο Μουζίο.

10:30-10:50 Σάββας Πατσαλίδης

Καθηγητής Θεατρολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Μεταμοντέρνες εκδικήσεις με τραγικές εμμονές.

10:50-11:10 Ηρακλής Λογοθέτης

Συγγραφέας, Κριτικός Θεάτρου

Μεταξύ αντεκδίκησης και μνησικακίας

11:10-11:20 Κώστας Αρβανιτάκης (Καναδάς)

Καθηγητής Ψυχανάλυσης του Πανεπιστημίου McGill του Καναδά, Διευθυντής του Καναδικού Ινστιτούτου Ψυχανάλυσης.

Αυτοεκδίκηση

11:20-11:40 συζήτηση με το κοινό

ΑΝΑΛΟΓΙΟ

11:40-11:50

Θανάσης Αλευράς

Ρέκβιεμ

Πρώτη Παρουσίαση

Ανάγνωση Θεόδωρος Τερζόπουλος

11:50-12:00 συζήτηση με το κοινό

12:00-12:15 Διάλειμμα, Καφές.

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΕΘΟΔΟΥ (Ανοιχτό Εργαστήρι)

12:15-12:45

Τσέν Γκάνγκ (Κίνα) Καθηγητής της Κεντρικής Ακαδημίας Θεάτρου του Πεκίνου.

Ασκήσεις για τη φωνή και το σώμα με τη μέθοδο της παραδοσιακής όπερας του Πεκίνου.

Κεντρική Ακαδημία Θεάτρου του Πεκίνου.

WORKSHOP

(Κλειστό Εργαστήρι)

16:00-20:00

Πνευματικό Κέντρο Κιάτου

Η Βιομηχανική Μέθοδος του Meyerhold

Αλεξέι Λεβίνσκι (Ρωσία) Ηθοποιός, Σκηνοθέτης, Δάσκαλος.

Meyerhold Center

19:00 Αποθήκες ΑΣΟ-1, 2, 3

ESPERIA

Γλυπτική Εγκατάσταση

Καλλιόπη Λεμού

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

22:00

Αρχαίο Θέατρο

ΘΕΑΤΡΟ ΑΤΤΙΣ

Συμπαραγωγή: Φεστιβάλ Αθηνών, Κωνσταντινούπολη Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης 2010, Έσσεν Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης 2010.

Αισχύλου

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΔΕΣΜΩΤΗΣ

Νέα Εκδοχή

Διασκευή-Σκηνοθεσία: Θεόδωρος Τερζόπουλος

Μουσική: Παναγιώτης Βελιανίτης

Ερμηνεύουν: Τάσος Δήμας

Σοφία Χιλλ

Στάθης Γράμψας

Σάββας Στρούμπος

Αντώνης Μυριαγκός

Θανάσης Αλευράς

Αλέξανδρος Τούντας

ΔΡΑΣΗ

24:00

Εκκλησία Αγ. Τριάδας

Αρχαία Σικυών, Βασιλικό.

Βασίλης Παπαβασιλείου, Ηθοποιός-Σκηνοθέτης

ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΝ

Γράφει και διαβάζει ο Βασίλης Παπαβασιλείου

Κύριακή 28 Αυγούστου

Αποθήκες ΑΣΟ-4

10:00-10:30 Προμηθέας Δεσμώτης, Μεσονύκτιον, Νεφέλες.

Συζήτηση με τον Θεόδωρο Τερζόπουλο, Βασίλη Παπαβασιλείου και τον Γιώργο Καρβουντζή.

ΦΟΡΟΥΜ

ΔΙ-ΕΚΔΙΚΗΣΗ

Αφιερώνεται στη μνήμη της αγωνίστριας Μαρίας Μπέïκου

Συντονιστής: Σάββας Στρούμπος.

1. ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ

Φυλακές (Νίκος Αρμένης, Στάθης Γράμψας, Τζόζεφ Μαντουμέρε)

Μεταναστευτικές ομάδες (Ελεάννα Γεωργούλη)

Σχολεία δεύτερης ευκαιρίας (Δανάη Σπηλιώτη)

Ελεύθεροι κοινωνικοί χώροι (Θοδωρής Σκυφτούλης)

2. ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ-ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

Κερατέα

300 Απεργοί Πείνας

Δεν πληρώνω

Πλατεία Συντάγματος

(Ζωή Γεωργούλα, Φιλήμων Πατάκης, Ειρήνη Δαφέρμου)

Διαδικτυακή σύνδεση με συμμετέχοντες σε αντίστοιχα κινήματα από Αίγυπτο, Τυνησία, Ισπανία, Γαλλία.

3. Η ΔΙ-ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ

Καλλιτέχνες

Άνεργοι

Φοιτητές

Επισφαλώς εργαζόμενοι

Συνταξιούχοι

(Μάγδα Κόρπη, Θωμάς Τσαλαπάτης, Γιώργος Καρβουντζής, Μάρω Κουρή Ανεπίσημοι κ.α.)

WORKSHOP

(Κλειστό Εργαστήρι)

16:00-20:00

Πνευματικό Κέντρο Κιάτου

Τεχνικές του Θεάτρου Άττις.

Θεόδωρος Τερζόπουλος, Σάββας Στρούμπος.

Θέατρο Άττις

19:00 Αποθήκες ΑΣΟ-1, 2, 3

ESPERIA

Γλυπτική Εγκατάσταση

Καλλιόπη Λεμού

ΣΥΝΑΥΛΙΑ

20:00

Πλατεία Κιάτου

ΑΝΕΠΙΣΗΜΟΙ

Μαθητικό συγκρότημα hip hop

Ορέστης Ηλίας, Τάσος Δράζιος

Ματθαίος Τσίνης, Στάφανος Δράκος

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

21:30

Αρχαίο Θέατρο

ΣΙΚΥΩΝΙΑ ΣΚΗΝΗ

Αριστοφάνη

ΝΕΦΕΛΕΣ

Μετάφραση: Ανδρέας Βουτσινάς
Διδασκαλία – Σκηνοθεσία: Γιώργος Καρβουντζής
Χορογραφία: Εύα Λεονάρδου
Σκηνικά-Κουστούμια: Άγγελος Παπαδημητρίου
Μουσική: Βασίλης Δημητρίου
Σκηνογραφική - ενδυματολογική επιμέλεια: Μελάνθιος
Φωτισμοί: Κώστας Μπεθάνης – Τάκης Αθανασόπουλος
Μακιγιάζ: Σωτηρία Ζήση
Φωτογραφία: Γιώργος Τερζής

Στρεψιάδης: Βαγγέλης Λούτας
Φειδιππίδης: Βλάσης Καλογεράκης
( Χρήστος Παναγιωτόπουλος )
Δούλος: Λευτέρης Αχμέτης
Αμυνίας: Μάριος Αθανασόπουλος
Χαιρωνίτης: Βασίλης Αλεξίου
Μαθητής Α: Παρασκευάς Αλαφάκης
Μαθητής Β: Θανάσης Σοφιανόπουλος
Μαθητής Γ: Νάσος Κακαβούλιας
Μαθητής Δ: Άγγελος Σοφιανόπουλος
Μαθητής Ε: Φώτης Μιχελάκης
Μαθητής ΣΤ: Γιώργος Αλεξίου
Σωκράτης: Χριστίνα Δαλαμάνγκα
( Πέτρος Τζουμάκας )
Δίκαιος Λόγος: Κώστας Νικολακόπουλος
Άδικος Λόγος: Τάκης Γεώργας
( Τάκης Αθανασόπουλος)
Πασίας: Χρήστος Ζαχαριάς
Μάρτυρας: Ανδρέας Δαούσης

Χορός: Μαρία Αλεξοπούλου
Σωτηρία Γεώργα
Άννα Διαμαντοπούλου
Βάσω Καραχοντζίτη
Κατερίνα Καρβουντζή
Κωνσταντίνα Πανουσοπούλου
Θάνια Παντελίδη
Ελευθερία Σοφιανοπούλου
: Μαριέυη Γεώργα
Σμαράγδα Γιανοπούλου

Γωγώ Καρακούση

Αγνή Καρβουντζή

Εύα Λεονάρδου

Αγγελική Παντελίδη

Σοφία Πετροπούλου

Αντζέλικα Τομαρά

23:30 Δεξίωση